Firewall Sistemleri

İnternetin büyümesi ve sistemlerin gelişmesiyle birlikte, güvenlik uzmanları da ağlarına yönlenebilecek tehditlerle başa çıkabilmek için daha karmaşık güvenlik politikaları uygulamak zorunda kalmaktadır. Bir ağı korumak, sadece önemli kaynaklara erişim denetimi sağlamaktan ibaret değildir. Optimal bir ağ güvenliği çözümü için aşağıdakiler sağlamalıdır:

  • Belirlenen güvenlik politikaları, ağ trafiğinin tümüne uygulanmalıdır
  • Ağ kullanıcıların kimlikleri belirlenerek, bu bilgilere göre denetimler yapılmalıdır
  • Ağa gelen saldırılar gerçek zamanlı olarak tespit edilerek, gerekli önlemler alınmalıdır
  • Güvenlik politikasında belirlenen kritik ağ aktivitelerin kayıtlarını tutulmalıdır
  • Ağda alınan tedbirler bağlantı sorunlarına, ağ performans düşüklüklerine yol açmamalıdır.

Firmamız, kurumların ihtiyaçları doğrultusunda ağ alt yapısına uygulanan güvenlik politikaları sonrasında, güvenlik donanımlarının yönetimini de üstlenerek; güvenlik donanımlarının 7/24 izlenmesi, alınan kayıtların (logların) analiz edilip, özet raporların hazırlanması ve ağların olası değişiklikler sonrasında gerekli olan güvenlik ayarlarının tanımlanması hizmetlerini sunmaktadır.

Ağ güvenliğinin sağlanması konusunda kendi tarafında yeterli kaynağa sahip olmayan kurumlar için, deneyimli ve alanında uzman kadrosuyla, dış kaynak desteği sağlayan firmamız, bu süreçte;

  • Güvenlik ihtiyaçlarının ve risklerin belirlenmesi
  • Kurumsal güvenlik politikasının oluşturulması
  • Güvenlik politikasının sistemlere uygulanması
  • Eğitim ve bilgilendirme çözümleri sunmaktadır.

 

BİRLEŞİK TEHDİT YÖNETİMİ (UTM) ÇÖZÜMLERİ

Bilgisayar güvenliği, günümüz bilişim dünyasının en önemli sorunu haline gelmiştir. İnternetin yaygınlaşmasıyla birlikte virüs, trojan, spam gibi zararlı uygulamalar ve sanal saldırılar çok yaygınlaşmıştır. Bu nedenle Antivirüs Gateway (ağ geçidinde virüs ve zararlı programları tarama) teknolojisi tüm networkler için zorunlu hale gelmiştir. Aksi takdirde bu zararlı uygulamaların verdiği zarar (sistemlerin kapalı kalması, şifrelerin ve bilgilerin çalınması, zaman kaybı vb.) AV Gateway’e ayrılan maliyetlerin kat kat üstündedir.

Günümüzde çeşit çeşit marka ve teknolojide çözümler bulunmaktadır; ancak kurumlar, genel olarak tüm tehditleri engelleyen bütünleşik cihazlara yönelmektedir. Bütünleşik Güvenlik Cihazları, güvenlik duvarı cihazı piyasasında gelişen bir eğilimdir. Bu amaçla birçok marka tüm tehditleri tek cihazda engelleyebilen “Bütünleşik Güvenlik Sistemleri” (UTM) ürünler çıkartmaya başlamıştır. Bu sayede hem merkezi ve kolay kontrol sağlanmakta hem de lisans maliyetleri farklı teknolojileri parça parça almaya kıyasla daha ucuz olmaktadır. UTM, sadece saldırılara karşı koruyan geleneksel güvenlik duvarları ve VPN (sanal özel ağ) hizmetini değil, aynı zamanda çoklu sistemler tarafından kullanılan içerik (web) filtreleme, spam mail filtreleme, saldırı tespit sistemi, casus yazılım engelleme ve ağ geçitinde anti virüs görevlerini de yürüten gelişmiş cihazlardır. UTM cihazları aynı zamanda tümleşik yönetim, kontrol, log tutabilme servislerini de sağlarlar.